DIETA PRZYJAZNA PLANECIE

7 lutego 2023, e.kolodziejek

W nowym semestrze nasza placówka rozpoczyna wprowadzanie programu WWF i Lidla

„DIETA PRZYJAZNA PLANECIE”

Szkolny posiłek jest jednym z czynników wpływających na rozwój dzieci podczas ich wieloletniej drogi edukacyjnej oraz stanowi ważny element edukacji żywieniowej. Uczniowie każdego dnia mogą nabywać prawidłowych nawyków żywieniowych i uczyć się zachowań prośrodowiskowych.

Prawidłowe nawyki żywieniowe to także jeden z elementów stylu życia, który służy profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Ta profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ ma potencjał zatrzymania epidemii nadwagi i otyłości wśród dzieci, które obserwuje się także w Polsce. Według badań COSI z 2017 roku ponad 30% dzieci w wieku 8 lat w Polsce miało nadwagę, z czego 12,5% cierpiało na otyłość. U coraz młodszych dzieci rozpoznaje się także choroby dietozależne, takie jak cukrzyca typu 2 i podwyższone ciśnienie krwi.

W 2019 roku opublikowano raport Komisji EAT-Lancet, w którym to opisano propozycję diety, która jest dobra dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego – DIETA PLANETARNA. W każdym zakątku świata dieta ta będzie trochę inna, ale w Europie zawsze jej elementem jest zmniejszenie konsumpcji produktów odzwierzęcych (mięsa, w tym ryb, nabiału, jajek), a zwiększenie ilości produktów roślinnych. Według raportu komisji EAT-Lancet planetarny talerz powinien się składać w połowie z warzyw i owoców, a w połowie z produktów pełnoziarnistych, białek pochodzenia roślinnego, nienasyconych tłuszczów roślinnych i opcjonalnie ze skromnych ilości białka pochodzenia zwierzęcego.

Powyższe informacje w minimalnym stopniu pokazują jak ważne jest wprowadzenie diety planetarnej. Nie jest to wcale takie trudne, wystarczą drobne zmiany, które wprowadzane przez większą ilość ludzi, w skali globalnej przyniosą zamierzone cele. Możemy pomóc ograniczyć emisję CO2, zużycie wody czy zużycie środków ochrony roślin.

Na poniższych grafikach przedstawione zostały cele diety przyjaznej planecie oraz jak możemy się do nich zbliżyć. Talerz planetarny na podstawie EAT-Lancet oraz checklisty, które będziemy starać się wypełniać.

źródło: edukacja.wwf.pl


Powiązane artykuły

Ogłoszenie o pracę

20 czerwca 2024

Czytaj...
Dzień Dziecka

27 maja 2024

Czytaj...
Skip to content